Wózki masztowe, znane również jako sztaplarki masztowe. To rodzaj wózków widłowych używanych do podnoszenia ładunków na wysokość. Mają one specjalne maszty, które pozwalają na podnoszenie ładunków na znaczne wysokości, co czyni je idealnymi do pracy w magazynach i halach przemysłowych.

Sztaplarki masztowe to powszechnie stosowane urządzenie do przenoszenia palet z produktami. Ich udźwig zależy od modelu. Zazwyczaj mają one wysokość podnoszenia od 1.6 metra do 5.6 metrów.

Wózki masztowe są zazwyczaj ręczne bądź zasilane elektrycznie. Są one łatwe w obsłudze i poruszaniu się w wąskich przestrzeniach, co czyni je wygodnymi w pracy wewnątrz budynków.

Wózki masztowe to rodzaj podnośnika, który służy do podnoszenia i transportowania ludzi i ciężkiego sprzętu na wysokościach. Posiada wiele zastosowań, takich jak prace budowlane, konserwacja budynków, instalacja systemów oświetleniowych, itp.

Wózki składają się z platformy roboczej, którą przymocowuję się do masztu lub wieży, oraz mechanizmów podnoszących. Które umożliwiają ruch platformy w górę i w dół. Wózki masztowe zazwyczaj napędza się silnikiem elektrycznym lub spalinowym i mogą być sterowane przez jednego operatora.

Przed użyciem wózka masztowego, operator powinien posiadać odpowiednie szkolenie i posiadać niezbędne uprawnienia, aby zapewnić bezpieczeństwo dla siebie i innych pracowników na placu budowy lub w innej miejscu pracy.